2013. október 17., csütörtök

Milyen fali tartót válasszak!

Szeretnék egy kis segítséget nyújtani a konzol választásban is! Általában a televíziók mind falra szerelhetőek függetlenül attól hogy led tv-ről beszélünk vagy plazma tv-ről.  A gyártó honlapján mindig szerepel hogy az adott tv éppenséggel melyik VESA szabványt támogatja. Nagyon sok üzletben illetve weboldalon olvasható hogy 100 x 100 vagy 200 x 200 as a fali konzol mérete. Ez annyit jelent hogy a tv hátulján a televízió közepén egy négyszög alakban 20cm-es távolságra vannak egymástól a lyukak amelyekkel rögzíteni lehet egy televíziót a falhoz!
Ezek a fali konzolok között többféle is lehet:

Fix:

Van ami FIX ezek simán merőlegesen rögzítik a tvt a falra nincs lehetőség a változtatásra.


Dönthető:

Ezek a konzolok funkcióikban annyiban térnek el a fix konzoloktól hogy felfele és lefele lehet állítani a kijelző állását valamennyi fokban . Ez általában +-15⁰  körül van konzoltól függően.  Ezt azoknak ajánlom akik például magasabbra fogják tenni a televíziót mint amilyen magasságból nézni fogják.


Dönthető és forgatható:


Itt kapunk még egy extra funkciót, azt hogy jobbra illetve balra is el lehet forgatni a tvnket. Akár 90⁰ is kifordíthatjuk amivel merőlegesen állhat a tvnk a falon! Ezek közül a konzolok közül van egy illetve kétkaros megoldás is. Az hogy nekünk melyik jó az függ a televízió méretétől illetve hogy mennyire szeretnénk kifordítani a készüléküket. Itt az egykarosok és kétkarosok között is lehet különbség márkánként is.

2013. október 14., hétfő

Aktív vagy Passzív 3D ?

Általában akiknek a tv vásárlási szándékai között ott van a 3D technológia, ők gyakran teszik fel  azt a kérdést hogy aktív vagy passzív 3Ds technológiájú televíziót vásároljanak! Erre a kérdésre szeretnék most választ adni!

Először ejtsünk szót magáról a 3D-ről! A 3D-s képmegjelenítés lényege a mélységérzet adása, végső soron arról van szó, hogy az emberi agyat „átverve” a tévék sík felület segítségével térbeli képet állítanak elő!

Aktív 3D:
Először is milyen is azaz aktív 3D ? Az aktív technológia alapja, hogy a bal, illetve jobb szemnek szánt képek váltakozva jelennek meg egy hagyományos LCD tv képernyőjén. Azonban mivel így a másodpercenkénti képkockák száma egy szemre megfeleződik, a frissítési rátának kétszer akkorának kell lennie, mint egy standard LCD monitornál vagy TV-nél (50 Hz). Ezért a 3Dre alkalmas  TV-k minimum 100 Hz-es frissítési rátával rendelkeznek. A képzáró szemüvegek feladata, hogy megkülönböztessék a képernyőről érkező képeket, hogy mindegyik szem csak a neki szánt képet láthassa.
Az aktív szemüveg lencséi reteszként működnek, és összehangolt módon, felváltva záródnak a bal, illetve a jobb szem előtt, hogy azok rendre csak a megfelelő képet lássák a 3D tv-ből. Az aktív képzáró szemüveget többféle technológia hangolhatja össze a televízióval. Ezek a különleges szemüvegek folyadékkristályt tartalmaznak, amely elsötétedik, és így reteszként funkcionál.

Passzív 3D:
A fény polarizálásával képesek leszünk a fényt szűrni a különleges polarizáló fólia segítségével. Az alábbi ábra azt mutatja be, ahogyan egy projektor két képet vetít egy különleges vászonra, amely megőrzi a visszatükröződő fény polaritását. A két vetített kép polaritása merőleges egymásra. A polarizáló szemüveg lencséi eltérő polarizáló fóliával vannak bevonva, hogy egy lencse csak az egyik irányban polarizált fényt engedje át. Ahogyan az ábrán is látható, egy lencse csak az egyik képet engedi át a bejövő fények eltérő polarizáltsága miatt.
 
Polarizáció
Mindkét technológiának meg van a maga előnye is és hátránya is. Az aktív 3Ds technológia adhat valódi FULL HD képminőséget nekünk akár belépő szintű készülékeknél is, míg a passzív 3D csak a nagyon drága készülékei képesek a Full HD jelminőség megjelenítésére! Ez az aktívnál lehet előny a passzívnál hátrány, amennyiben ezt érzékeljük megtekintése közben. Az aktívnak viszont mindenféleképpen hátránya hogy mivel az LCD panelok árammal működnek ezért vagy tölteni vagy elemcseréről kell időnként gondoskodnunk! Nagyon sokan mondják hogy az aktív 3D vibrál a passzív nem, az aktívtól fáj az ember szeme a passzívtól nem. Ez függ embertől is és nagyon sokban a környezettől is. Az aktívnak nem tesz jót a sok fény, mint ahogy a plazma tvnek sem. Itt megjegyezném hogy plazma tvk csak aktív 3Dvel léteznek! Általában ha valakinek nagyon zavaró az aktív 3D akkor ugyanez elő fog jönni a passzívnál is csak kicsit később.


Egyik technológia sem sokkal rosszabb a másiknál. Kis gyerekes családokba én a passzívat ajánlanám. A többiek pedig próbálják ki hogy érzik-e ezeket a különbségeket! Illetve Gondolják át hogy van-e igény ténylegesen erre a funkcióra.

2013. október 12., szombat

Felbontások, képminőségek!


Cikkünkben összeszedjük a ma használatos felbontásokat amikkel találkozhatunk egy üzletben vagy termékleírásban.

Először is tisztázzunk pár alapfogalmat!
Mi is az a felbontás?
 A felbontás a kijelző által megjeleníthető pixelek száma (szorzatként) Egy képernyősorban található képpontok számának (oszlopok) és a képernyősorok számának szorzata.

És itt jött egy újabb fogalom a pixel!
 A "pixel" kifejezés pontot, a számítógépnél, helyesebben a kijelzőknél képpontot jelent. Az 1 pixel - az a legkisebb egység, amit egy kijelző még meg tud jeleníteni. Ha a felbontás például 1024x768 - akkor ez azt jelenti, hogy786432 önálló képpontocska világít.
Le egyszerűsítve annyit jelent, hogy minél nagyobb számokat látunk az adott leírásban annál nagyobb részletgazdagságú kép megjelenítésére alkalmas a televízió. Ma használatos felbontások a tvknél az alábbiak:

SD 720 x 480
HD Ready  1366 x 768
Full HD 1920 x 1080
Ultra HD 3840 x 2160

Persze ez nem azt jelenti hogy a HD Ready tvre rá sem kell nézni mert van annál jobb! Itt bonyolítunk picit a történeten. Ezek az a számok azt jelzik hogy az adott kijelző konvertálás nélkül maximum mekkora felbontású képet képes megjeleníteni. A képünk minősége csak is egyvalamitől fog függeni, méghozzá attól hogy milyen az adott jel amit kap a készülékünk. Ez a jel jöhet szolgáltatótól is vagy szabadon fogható földfelszíni sugárzással, esetleg szabadon fogható műholdról. Magyarországon a földfelszíni digitális jel az amit bárki elérhet szinte bárhol az országban. Sajnos a mai jelminőségek amiket a magyar tv társaságok szolgáltatni tudnak az SD vagy HD jelminőség. Így ne lepődjünk meg hogyha egy gyönyörű szép Full HDs tv készüléken nem lesz valami szép jelminőségünk! A könnyebb megértéshez mutatok egy kis képet ahol láthatjátok a felbontások között különbségeket!


2013. október 11., péntek

Led, LCD vagy Plazma !



Ebben a kis szösszenetben felvázolom a ma kapható tv kijelző technológiákat. Véleményem szerinti pro és kontra megjegyzésekkel! Igaz hogy LCD tv ma már nem nagyon van a piacon de az összehasonlítás kedvéért beleveszem őt is az összehasonlításba!

LED TV:
A led tvket sok helyen nevezik led lcd tvknek is mivel ezek a televíziók ugyanolyan folyadékkristályos panellal rendelkeznek mind a sima ccfl megvilágításos lcd tv társaik,  csak itt más a panel megvilágítása. maga a panelt itt ledek világítják meg. Maga a led megvilágítás az egyik leg korszerűbb technológia amely több előnnyel is jár hagyományos társaival szemben. Technológiájának köszönhetően lényegesen kevesebb áramot fogyasztanak ezek a készülékek. Egyre gyakrabban találkozhatunk A+-os fogyasztású modellekkel is. valamint ezeknek a készülékek sokkal magasabb kontrasztarány elérésére is képesek. Nem utolsó sorban már hosszabb üzemórát ígérnek ezeknek a készülékeknek. A led tvknek Sokkal jobb a betekintési szögük akár már a nagyon olcsó kategóriában is. Kettő féle led megvilágítás létezik ma a piacon az egyik az EDGE led(keretled) a másik pedig a DIRECK led(háttér led) megvilágítások. Mindegyiknek van előnye és van hátránya is. A keretledes tvk-nél gyakran előfordulhat az úgynevezett felhősödés! A Direkt ledes tvk picit vastagabbak és alsóbb kategóriában esetenként gyengébb a színátmenet kezelésük.

Kép a felhősödésről


LCD TV:
A fent említett folyadékkristályos panelt itt speciális fénycsövek világítják meg melyeknek az idő múlásával csökkenhet a fényereje így csökken a kontraszt és idővel kevésbé szép képet kapunk. Valamint a sima lcd tvk betekintési szöge is kisebb lehet. Nem utolsó szempont ma a fogyasztás sem. mert led testvéreikhez képest lényegesen többet fogyasztanak. Többet nem is írok már ezekről a tvkről, mivel már nem nagyon vannak forgalomban idehaza.

Plazma TV:
Ez az a tv kategória amire általában azt mondja az ember hogy, sokat fogyaszt ilyen nekem nem kell! Igen ezek a tvk többet fogyasztanak mint hasonló méretű led társaik. Ezeknek a tvknek a képük egyediségében van a varázsuk. aki sok sportot néz, vagy nagyméretű tvt szeretne jó árban azok általában plazmát vesznek. Nem árt tudni róluk hogy jelenleg a legkisebb méret amiben kapni lehet nálunk az 42" azaz 106 cm. És nem is gyártja sok gyártó ma már. Az ismertebb márkák közül a Panasonic , Lg és Samsungnak vannak plazma tvi a piacon. Valamint a plazma az egyedüli tv a piacon  amelyben 100 cm felett is létezik HD Ready azaz 1366 x 768 felbontás. Hátránynak mondható náluk hogy nagyon rosszul viselik az állóképeket mivel hajlamosak a beégésre, ez annyit jelent hogyha nem mozog a kép a televízióban a nagyon éles képi részeknél  beéghet a szín a tvbe. Azok szeretik még a plazmát akiknek nem szereti a szeme a ledek erős és intenzív fényét.

Kép a beégésről



Én a magam részéről sem a ledet sem a plazmát nem ítélem el. Mindkét technológiának megvannak az egyediségei és előnyei.

Milyen legyen a TVm képe?



Sokszor szokott a tv méretén kívül szinte az egyetlen egy  feltétel  lenni hogy szép legyen a tv képe. Ez a szempont nagyon szubjektív tud lenni, illetve nagyon sok minden befolyásolhatja.  Sokszor összehasonlítunk két televíziót úgy hogy nem ugyanaz a jel megy rajtuk ami szerintem felesleges mert az nem összehasonlítás. Az én véleményem szerint összehasonlítani két televíziót csak ugyanazon a jelen lehet ugyanabban a minőségben. És ha lehet legyen viszonylag egymás mellett a két modell. Paraméterek szerint is össze lehet hasonlítani tvket ilyen paraméterek szoktak lenni a kontrasztarány válaszidő vagy a betekintési szög, bár utóbbit általában nem szokták nagyon feltüntetni.

Nézzük először a kontraszt arányt:
Hivatalosan a kontrasztarány jelentése az hogy :
" A kontrasztarány értéke, pl. 1000:1 azt mutatja meg, hogy a legvilágosabb és a legsötétebb árnyalat, azaz a fehér és a fekete szín között mekkora a fényerőkülönbség."
Annak idején az LCD tvknél találhattunk ilyen egy a többszázezer vagy millióhoz kontrasztarányokat. Mivel itt maximum a gyártó típusain belül lehet összehasonlítani a számokat mert ezekre nincs olyan szabvány amit minden gyártó betartana és elismerne mint Nem olyan rég óra a fogyasztás mérésére.
Ezért volt régen nagy kontraszt arány háború a gyártók között, az egyik kiadta a tvt a másik a következő héten már 10000 el nagyobb számot írt ki. De led TVknél már technológiából adódóan területi fényerő szabályozás van így a korábbi ccfl-nél lényegesen jobb kontrasztarány előállítására képesek. Ezért nem írnak ma már számokat a gyártók a kontrasztarányra csak HIGH vagy MEGA vagy ULTRA rövidítéseket.

Betekintési szög:
Napjaink televízióinál már nem kell ezzel sem foglalkoznunk mivel általában már 178⁰ körüliek. A régebbi generációs LCD  tvknél volt gyakran tapasztalható hogy nagyon gyenge volt a betekintési szögük. A plasma azaz egyedüli ilyen technológia aminek már az első generációs képviselőinek is jó volt a betekintési szögük. Sőt ha tovább akarunk menni akár 3Dtartalon nézésekor sincs gond a betekintéssel!

Képfrissítés:
Megint csak egy definíció szerűséggel kezdenék:
" A képernyőn másodpercenként megjelenített képek számát adja meg.
Mértékegysége 1/mp, azaz hertz."

Magyarországon általában a szolgáltatott jel 50Hzen jön be hozzánk. Ebből tud egy készülék különböző képjavító áramkörökkel  100-200 vagy akár ma már 1400 Hzes képet csinálni. Persze itt is leszögezném már az elején hogy erre a Hz számításra sincs szabvány így az egyes gyártók által kiírt 100 és 100 Hz nem biztos hogy meg egyezik.  ezért is írják ma már ki a gyártók a képfrissítési Hz után a saját számítási szabványuk nevét! Ezért olvashatjuk például egy Samsung tv Hz száma után azt hogy CMR vagy az Lg adatai között az MCI-t. mindegyik saját szabvány szerint dolgozik sajnos. Általában azt szokták mondani hogy ha valaki valóban igazi 100Hzes képfrissítésű tvt szeretne vásárolni az legalább a 200hzes kategóriában nézelődjön. Erre vannak különböző tesztvideók is amivel kilehet ezeket deríteni. nagyon lassú mozgású videóknál észrevehető a különbség. Ha mi csak sima TV nézésre szeretnénk használni a tvt akkor általában nem fogjuk észrevenni az 50hz es tvn sem a kép akadását a vibrálását meg még úgy sem. Ha viszont valóban egy jó képű tvt szeretnénk akkor a 200Hzes kategóriában nézzünk szét. Bár ma már nem nagyon van 50Hzes tv mivel már mindegyikre rá van írva a 100Hz és valamilyen szoftveres rájavítás elnevezése.

Milyen tudásszintű legyen a televíziónk?

Ha bemegyünk egy műszaki üzletbe és nézelődünk a tvk között valószínűleg meg fog találni minket egy eladó, vagy rosszabb esetben egy promóter. Azért írtam hogy rosszabb esetben, mivel a promóterek bizonyos márka képviselői az áruházban. Ilyen promóterekkel nagyobb műszaki áruházakban találkozhatunk, Euronics, Media Markt, Extreme digital . Ők nem biztos hogy a nekünk legmegfelelőbb tvt fogják ajánlani, hanem az általuk képviselt márkából a lehető legmagasabb árfekvésűt amit ki tudnak hozni a vevőből.  Ha az ember viszont adott márkára kíváncsi nagyon sok információt megtudhat.


Tudásszint alatt ma már nem azt értjük a tvknél hogy van-e benne teletex, hanem hogy 3Dimenziós képmegjelenítésre alkalmas-e a tv illetve rendelkezik-e valamilyen szintű úgynevezett SMART funkciókkal a televíziónk. Én most azokat a tvk is smartnak fogom nevezni ami még csak az otthoni hálózatra köthető rá! valamint fontos tudás lehet még esetleg hogy olyan apró tudás birtokában van-e a televízió mint például a csatornák általunk elgondolt sorrendjének a beállítása.
Smart TV:
Általában azokat a tvket nevezzük smart tvknek amelyek olyan tudás birtokában vannak amit a mi régi hagyományos tvink még nem tudtak. Én talán úgy pontosítanék hogy azok a tvk okos tvk amelyek valamilyen színtő internetes funkcióval rendelkeznek már, vagyis legalább hálózatra köthetőek. Igaz még ez a tv sem igazi okos tv. Okos tv vagy trendibb nevén smart tvk között is van több féle. Van teljes körű internettel rendelkező, illetve korlátozott. Le egyszerűsítve a teljes körű internettel rendelkező tvk rendelkeznek egy teljes értékű webböngészőval. Gondoljunk mos egy Firefoxra, Google Cromera, vagy Internet Explorerre. Beírom az adott weboldal címét és megjelennek a tartalmak rajta. Korlátozott internetes tvk amik csak bizonyos applikációkon képesek elérni bizonyos tartalmakat. Itt gondoljunk nyugodtan egy okos telefonra.  Index applikáció, lehozza az oldal tartalár cikkeit.

Szóval egy smart tv ma már rendelkezik web böngészővel, tölthetünk le rá applikációkat de ezzel még nincs vége tudásuk tárházának. Ma a televízió gyértó cégek ezen versengenek hogy ki tud kihozni jobb okosabb tvt a másiknál. Lehet már Skypeolni ezeken a tvken szeretteinkkel. Itt nem árt tudni hogy a Tvkhez általában csak gyártői kiegészítőket lehet csatlakoztatni camera illetve mikrofon terén. Ha nekem otthon vagy egy jó minőségű USBs web camerám sajnos nem lesz jó. Film,Kép,Zenei tartalmakat oszthatunk meg különböző eszközökről. Itt megjegyeznék a számítógépeket, táblagépeket,okos telefonokat, olyan eszközöket amik rendelkeznek DLNA szabvánnyal. Illetve ma már a digitális műsorújságból tudják naplózni milyen filmeket nézünk és ez alapján tudnak nekünk ajánlani filmeket.
Ezen smart tvk smart része vezérelhető általában a tv távirányítójával illetve okos telefonnal. Valamint bizonyos márkákhoz járnak bizonyos kiegészítők akár gyárilag akár pluszba megvásárolhatóként. Megmutatok pár ilyen eszközt:
LG Magic Remote
Intelligens távvezérlő
Samsung billentyűzet
Ezenkívül az eszközökön kívül általában nem csak ezek a gyártók hanem a többiek is támogatják az univerzális szabványos USB csatlakozós billentyűzeteket és egereket! Persze az adott modellt nem árt először kipróbálni az tv készülékhez.


Fontos dolog eldöntenünk hogy van-e igény ilyen tudás birtokában lévő tv készükre. Ha igen nézzünk meg pár youtube videót vagy leírást hogy melyik gyártó milyen smart élményt nyújt nekünk.  Ha nem tudjuk  akkor az esetek nagy részében nem is fogjuk használni ezen funkciókat vagy csak nagyon kicsi részét.

2013. október 10., csütörtök

Mekkora TVt szeretnénk vásárolni ?


A mai világban általában az egyik legfontosabb szempont tv vásárláskor az Ár/Érték arány úgymond. Megéri-e az a tv azt az árat amit az adott üzlet kér érte. Valóban ez egy nagyon fontos dolog, de nem biztos hogy egy jó ár/érték arányú tv nekünk is jó lesz. Lehet hogy nagy lesz oda ahova gondoljuk, lehet hogy kicsi. Vagy lehetnek olyan funkciói a tvnek amit mi sosem vagy csak ritkán fogunk kihasználni. Ezeket a szempontokat szeretném kicsit letisztázni.
Először is lekell tisztáznunk magunkban néhány szempontot amik után már talán tudhatjuk hogy mit is keresünk, így hamarabb meglesz a tökéletes televízió modell az otthonunkba.


Itt fontos szempont hogy milyen távolról fogjuk nézni majd a tvt. általában az a meghatározás terjedt el a köztudatban hogy a tv képátlójának 1.5 szeresét kell lemérni. Ez az elgondolás végül is akár igaz is lehet. Valamint eléggé elterjedt az interneten egy táblázat ami ezt az elgondolást szemlélteti összekötve a jelminőséggel amit megjelenít a tv ez a jelminőség lehet SD vagy lehet HD illetve elterjedőben van a FullHD képminőség is. Nem említem meg most az Ultra HD felbontást illetve az ilyen tartalmakat mivel még nagyon kevés ilyen tartalom van és nagyon kevés megjelenítő illetve lejátszó eszköz. A következő képen láthatjátok ezt a táblázatot amit én inkább irányelvnek mondanék nem szentírásnak, mivel ha nekünk ez így nem tetszik akkor úgysem így lesz !


Ma már megjelentek a piacon a 39" tvk valamint kifutó félben van a 37" méret, így ne lepődjünk mag ha nem találunk már mondjuk 37" tvt. egyrészt azért is fut ki ez a méret mivel a mai dizájnnal megáldott 39" tv akkora mérettel rendelkezik mint egy 3 éve kiadott 37" tv. Ennyivel vékonyabb lett a tv készülékek kávája. Ezen táblázat megtekintésekor az első két oszlopot ajánlanám az SD valamint a HD képminőséggel valószámítást.  A magyar tv csatornák egyenlőre még csak kacérkodnak a Full HD képminőség megjelenítésével.


Nagyon fontosnak tartom hogy aki nem tud dönteni az ne olvasson el sok-sok fórumot, hanem menjen el egy műszaki üzletbe, vagy egy ismerőshöz és nézze meg az adott méretet az adott jelminőséggel és a saját szemének higgyen!

Előszó


Helló!


Igyekszem a fontosabb pontokat összeszedni és kifejteni , hogy egy helyen meglegyen minden amit ma érdemes tudni a tv vásárlása előtt állóknak.

Megpróbálok kategóriánként összehasonlítani modelleket amik ma 2013-ban megtalálhatóak a magyar Tv piacon! Ha esetleg olyan modellek között gondolkozol amik nincsenek összehasonlítva vagy esetleg én nem egy kategóriába soroltam jelezd nyugodtan és segítek!
Remélem segíteni tudok neked!

Üdv: Tdbdev